Dziś jest: środa, 26 czerwiec

Imieniny: Jana, Pawła

Ach te Krupówki

Krupówki to jeden z najbardziej znanych deptaków w Polsce. Ciągną się przez około kilometr przez środek Zakopanego i stanowi jego centrum turystyczne.

Nazwa ulicy pochodzi od znajdującej się tu dawniej polany należącej do rodziny Krupowskich. Biegnąca tędy ścieżka łączyła początkowo Kuźnice z hutą żelaza z wsią rozciągającą się w rejonie dzisiejszej ulicy Kościeliskiej. Około 1870 roku ścieżka zaczęła zmieniać się w ulicę ze zwartą zabudową góralską. Sięgała ona jednak tylko w okolice stojącej dziś poczty. W kolejnych latach powstawać zaczęły domy letników, w tym pierwszy wybudowany przez Walerego Eljasza. Jednak u progu XX wieku domy przy Krupówkach strawił pożar. Dało to początek zwartej zabudowie miejskiej na tym terenie. Ruszył też gwałtowny rozwój lokali usługowych, pensjonatów, restauracji i kawiarń. I tak stały się Krupówki jednym z najsłynniejszych deptaków w kraju.

Nie sposób znaleźć turystę, który przyjeżdża do Zakopanego i nie kieruje tu swoich kroków. Na przyjezdnych czekają liczne restauracje serwujące lokalne przysmaki przy dźwiękach góralskiej kapeli, sklepiki i kramy z pamiątkami, stragany z oscypkami i innymi lokalnymi wyrobami. Gwarno i kolorowo jest tu o każdej porze dnia i długo po zapadnięciu zmroku. Ożywają wtedy bary, puby i dyskoteki a najwytrwalsi kończą zabawę długo po północy.