Dziś jest: środa, 26 czerwiec

Imieniny: Jana, Pawła

Dworzec Tatrzański

Niedaleko od Muzeum Tatrzańskiego stoi zbudowany z czerwonej cegły budynek Dworca Tatrzańskiego. Wbrew nazwie nie ma on nic wspólnego z komunikacją. Jest to miejsce gdzie na przełomie XIX i XX wieku odbywały się koncerty, odczyty, spotkania Towarzystwa Tatrzańskiego oraz podobne imprezy. Obecnie mieści on siedzibę Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.

Pierwszy „Dwór” wybudowano w Zakopanem w 1882 roku. Mieściły się w nim sala teatralna, czytelnia, sala balowa i kawiarnia. Na jego deskach występowała między innymi Helena Modrzejewska, a Henryk Sienkiewicz czytał fragmenty swoich dzieł. Niestety podczas „balu wszechstanów” w 1900 roku drewniany Dwór spłonął. Trzy lata później na jego miejscu stanął obiekt murowany, którego oszklona weranda stała się najbardziej znanym w Zakopanem miejscem spotkań uczonych, pisarzy i artystów. Do Dworca przybywano na koncerty takich sław jak Mieczysław Karłowicz czy Karol Szymanowski. A jak głosi wieść zakopiańska tutejsza kawiarnia zadowalała nawet najbardziej wymagające i wyrafinowane gusta.

W 1993 roku znaczna część Dworca Tatrzańskiego została strawiona przez pożar. Odbudowano go zachowując kształt z początku XX wieku.