Dziś jest: środa, 26 czerwiec

Imieniny: Jana, Pawła

Gubałówka

Gubałówka to licząca 1126 metrów nad poziomem morza góra znajdująca się u północno zachodniego krańca Zakopanego. Położona poza granicą Tatrzańskiego Parku Narodowego jest częstym celem wycieczek. U jej wschodniego podnóża leży Ząb – najwyżej położona miejscowość w Polsce.

Na szczyt Gubałówki najłatwiej dostać się kolejką linowo terenową. Jej dolna stacja znajduje się na końcu Krupówek. Kolejka powstała w rekordowym czasie 5 miesięcy w 1938 roku w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata w narciarstwie. Od tego czasu jest najpopularniejszym sposobem dotarcia na Gubałówkę.

Linia kolejki ma ponad 1300 metrów a różnica wysokości wynosi 300 metrów. 120 osobowe wagoniki ciągnięte przez linę pokonują ten dystans w 3 i pół minuty.

Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można wspaniałą panoramę Tatr. Obok mieści się reklamowana dawniej jako najpiękniejsza w Polsce restauracja z widokiem na góry. Warto wybrać się na spacer grzbietem Gubałówki. Biegnie tedy wygodna droga w kierunku Butorowego Wierchu. Idąc można podziwiać przepiękne widoki na Zakopane i Tatry. Po kilku minutach dochodzimy do kaplicy Matki Bożej Różańcowej ufundowanej w 1962 roku przez rodzinę Bachledów.

Wracając do Zakopanego można skorzystać z jednego ze szlaków pieszych schodzących z góry, ponownie zjechać kolejką lub przejść na Butorowy Wierch i skorzystać z wyciągu krzesełkowego.