Dziś jest: wtorek, 10 grudzień

Imieniny: Julii, Bogdana, Grzegorza

Historia Zakopanego

Chociaż w 1978 roku Zakopane hucznie świętowało czterechsetną rocznicę powstania to o jego początkach wiadomo niewiele. Jeszcze w 1500 roku najdalej na południe wysuniętą wsią w regionie były Szaflary. Natomiast z 1670 roku pochodzi przywilej króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego potwierdzający prawa mieszkańców Zakopanego, które miało powstać za czasów Stefana Batorego. Pierwszymi osadnikami mieli być Gąsienice, którzy posiadali u zbiegu Białego Potoku i Cichej Wody młyn.

Niezależnie od sporów o datę założenia Zakopanego wiadomo na pewno, że do II połowy XVIII wieku była to niewielka śródleśna osada. Dopiero po 1750 roku odkryto w Dolinie Bystrej złoża rudy żelaza, którą zaczęto eksploatować na terenie dzisiejszych Kuźnic. To właśnie tu, przy hamerni właściciele wsi Homolacsowie postawili karczmę z pokojami gościnnymi, gdzie zatrzymywali się pierwsi tatrzańscy turyści.

A w XIX wieku zaczęło ich przybywać pod Tatry coraz więcej. Z tego powodu następował gwałtowny, choć chaotyczny rozwój wsi. Pierwszy hotel „Pod Giewontem” wybudowano w 1885 roku a 14 lat później doprowadzono do Zakopanego linię kolejową. Jednak największy wpływ na popularyzację miejscowości miał warszawski lekarz Tytus Chałubiński. Dzięki jego zabiegom Zakopane otrzymało w 1886 roku miano stacji klimatycznej.

Pod Tatry zaczęli ściągać nie tylko turyści ale i kuracjusze, którzy leczyli tu głównie dolegliwości związane z gruźlicą. Wzrost popularności wypraw górski wymusił konieczność wyznakowania pierwszych szlaków oraz stworzenie górskiego pogotowia ratowniczego.

Sława Zakopanego przetrwałą obydwie wojny i do dziś przyciąga pod Tatry tysiące turystów.