Dziś jest: środa, 26 czerwiec

Imieniny: Jana, Pawła

Kościół Świętej Rodziny i charyzmatyczny proboszcz

W dolnej części Krupówek stoi kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny. Został on zbudowany w stylu neoromańskim, a autorem projektu zamówionego przez Tytusa Chałubińskiego był znany warszawski architekt Józef Pius Dziekoński. Budowę rozpoczęto za pierwszego zakopiańskiego proboszcza, Józefa Stolarczyka, postaci barwnej i nietuzinkowej. Ksiądz Józef po otrzymaniu przydziału do parafii w Zakopanem wziął sobie za cel nakłonienie górali do uczestnictwa w nabożeństwach oraz spopularyzowanie nowego źródła dochodu – wynajmu kwater. Obydwa cele osiągnął używając nie tylko barwnego języka ale także silnej ręki. Dał się także poznać jako taternik i uczestnik pierwszych przejść wielu tatrzańskich tras.

Kamienna bryła kościoła powstawała przez ponad 20 lat, a budowę ukończył kolejny proboszcz Zakopanego – ksiądz Kazimierz Kaszelewski. Na przełomie XIX i XX wieku świątynia została wyposażona w ołtarz główny autorstwa Kazimierza Wakulskiego oraz kaplice boczne. Jedną z nich pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Znajduje się w niej obraz przedstawiający świętego Jana na tle Czarnego Stawu Gąsienicowego. Wywołał on początkowo w Zakopanem spory skandal ponieważ okazało się, że święty ma rysy twarzy Witkacego.

Pokrywająca wnętrze kościoła polichromia powstała w latach dwudziestych XX wieku i można w niej odnaleźć twarze wielu osób związanych z rozwojem Zakopanego. Jest tu między innymi ksiądz Stolarczyk oraz Władysław Zamoyski.