Dziś jest: wtorek, 10 grudzień

Imieniny: Julii, Bogdana, Grzegorza

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Przy ulicy Zborowskiego, kilka kroków od Krupówek mieści się budynek Muzeum Tatrzańskiego, jednej z najważniejszych w kraju instytucji gromadzących eksponaty związane z górami, a szczególnie z Tatrami.

Idea powołania muzeum w Zakopanem sięga jeszcze czasów powstania Towarzystwa Tatrzańskiego. Pomysł udało się wprowadzić w życie w 1888 roku. Mieszcząca się początkowo w prywatnym domu Józefa Krzeptowskiego ekspozycja składała się ze zbiorów przyrodniczych ofiarowanych w większości przez Tytusa Chałubińskiego oraz niewielkiej wystawy etnograficznej.

Obecny budynek Muzeum zaprojektowany został przez Stanisława Witkiewicza z elementami stylu zakopiańskiego. Otwarcie nastąpiło w 1922 roku. Wtedy też zaczęto prowadzić regularną działalność badawczą i wydawniczą.

Zbory Muzeum Tatrzańskiego związane są z regionem. Na parterze zgromadzona została kolekcja związana z etnografią. Otwiera ją dział poświęcony historii Zakopanego i ludziom związanym z miastem. Dalej przejść można do odtworzonej góralskiej izby z początku XX wieku, gdzie zgromadzono przedmioty codziennego użytku. Kolejne wystawy prowadzą przez dzieje pasterstwa w Tatrach i pokazują życie pasterzy. Zgromadzono tu także stroje z Podhala, Orawy i Spiszu. Na piętrze pokazane zostały zbiory związane z geologią i przyrodą Tatr.

Za budynkiem działa jedyne w Polsce alpinarium, czyli ogród botaniczny, który prezentuje roślinność górską.

Odwiedzenie Muzeum Tatrzańskiego to ciekawa propozycja dla osób chcących poznać region i dowiedzieć się czegoś więcej o Tatrach i samym Zakopanem.