Dziś jest: środa, 26 czerwiec

Imieniny: Jana, Pawła

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to jeden z najbardziej znanych obiektów Zakopanego i największa skocznia narciarska w Polsce. Niewiele jest osób, które nie słyszałyby o rozgrywanych tu konkursach Pucharu Świata z udziałem polskich skoczków, w tym w ostatnich latach Adama Małysza.

Skocznia narciarska – a właściwie trzy skocznie – mała, średnia i duża znajdują się na terenie Centralnego Ośrodka Sportowego, pod górą Krokiew. Narciarskie tradycje tego miejsca sięgają 1925 roku, kiedy została oddana do użytku. Wielokrotnie przebudowywana i dostosowywana do coraz ostrzejszych wymogów bezpieczeństwa ma obecnie punkt konstrukcyjny na 120 metrze, a wielkość skoczni (tak zwana Hill Size) to 134 metry. Można na niej rozgrywać zawody zarówno zimą na śniegu jak i latem na igelicie. Od kilkunastu lat Wielka Krokiew regularnie gości najlepszych skoczków świata podczas konkursów Pucharu Świata.

Wielka Krokiew to także miejsce symboliczne dla Zakopanego i górali. W 1997 roku papież Jan Paweł II odprawił tutaj Mszę Świętą, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Drewniany ołtarz papieski zaprojektowany przez lokalnego rzeźbiarza Marka Szalę znajduje się obecnie w sanktuarium ojców pallotynów na Krzeptówkach.

Wielka Krokiew udostępniana jest do zwiedzania przez turystów. Największe wrażenie robi wejście na górę rozbiegu. Widok w dół pozwala na uświadomienie sobie jak wielką odwagę mają skoczkowie, którzy rozpędzają się tu do ponad 90 km/h aby szybować następnie nad zeskokiem. Oczywiście najlepiej odwiedzić skocznię podczas zawodów. Jak mówią stali bywalcy takiej atmosfery nie ma nigdzie indziej na świecie.