Dziś jest: środa, 26 czerwiec

Imieniny: Jana, Pawła

Willa „Atma”

Przy ulicy Orkana, trochę na uboczu głównych ścieżek zakopiańskich turystów znajduje się willa „Atma” związana z postacią wybitnego kompozytora początku XX wieku – Karola Szymanowskiego. Artysta spędził tu ostatnie 5 lat swojego życia od 1930 roku. Choć schorowany, jak sam mówił był tu szczęśliwy. Od 1976 roku mieści się tu Muzeum Biograficzne Karola Szymanowskiego.

Willa zbudowana w stylu zakopiańskim to piętrowy budynek o spadzistym, krytym gontem dachu, z oszklonym gankiem i takim samym znajdującym się nad nim balkonem. Wewnątrz zgromadzono eksponaty związane z pobytami Szymanowskiego w Zakopanem. Wystawa fotografii pokazuje związki kompozytora z Podhalem oraz premierę baletu „Harnasie” w Paryżu. Z kolei w dawnej jadalni wystawione są pamiątki po Szymanowskim – dyplomy, książki, przedmioty osobiste. Na podstawie zdjęć odtworzono wygląd gabinetu, gdzie znajdują się jedyne oryginalne meble w całej willi – drewniane fotele, pamiętające czasy gdy mieszkał tu kompozytor.

Willa Atma przypomina tę część historii Zakopanego, która wiąże się z przybywającymi tu artystami dla których miasto było natchnieniem w pracy twórczej.