Dziś jest: wtorek, 10 grudzień

Imieniny: Julii, Bogdana, Grzegorza

Willa Koliba

Nieopodal Starego Kościoła przy ulicy Kościeliskiej stoi zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa „Koliba”, najstarszy przykład tak zwanego „stylu zakopiańskiego”. Został on wymyślony przez Witkiewicza jako połączenie najbardziej charakterystycznych cech budownictwa i wzornictwa góralskiego. Wybudowana dla pochodzącego z terenów Ukrainy Zygmunta Gnatowskiego w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku stała się szybko wzorem do naśladowania.

Według zasad stworzonego przez Witkiewicza stylu nie tylko wybudowano budynek ale także wykonano jego wyposażenie takie jak meble, piece czy nawet firanki i obrusy. Po II wojnie światowej obiekt zaczął podupadać. Dopiero w 1985 roku stał się on częścią Muzeum Tatrzańskiego i po remoncie stanowi Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Zajmuje ono najstarszą część willi. Na parterze w jadalni prezentowane są najstarsze w Zakopanem zbiory etnograficzne. Znajdujący się obok salon wyposażony został w meble projektowane przez Stanisława Witkiewicza. Z kolei w tak zwanym pokoju służącego można zobaczyć meble projektu Franciszka Neużila, który reprezentował inny nurt „stylu zakopiańskiego”. Na piętrze znajdują się makiety chaty góralskiej i „Domu pod Jedlami”, które przygotowano pod kierunkiem Witkiewicza na Wystawę Światową w Paryżu w 1900 roku.