Dziś jest: wtorek, 10 grudzień

Imieniny: Julii, Bogdana, Grzegorza

Zakopiańska 'starówka'

Ulica Kościeliska bywa czasami nazywana zakopiańską „starówką”. Znajdują się tu siedziby najbardziej znanych i zasłużonych dla miasta rodzin – Gąsieniców, Walczaków czy Janików. Zabytkowe domy mają od 100 do 150 lat i zbudowane są z drewna. To właśnie z zabudowy ulicy Kościeliskiej Stanisław Witkiewicz wywiódł główne cechy stworzonego przez siebie „stylu zakopiańskiego”.

Stare zrębowe domy przy ulicy Kościeliskiej mają charakterystyczne spadziste dachy przykryte gontem. Ustawione są frontem na południe a od zachodnich wiatrów osłaniają je zabudowania gospodarcze. Na środku ściany frontowej znajdują się drzwi prowadzące do sieni, a nad nimi charakterystyczny wychodzący z płaszczyzny dachu daszek.

Zdobienia chat oparte są na motywach ludowych i zawierają przede wszystkim kształty geometryczne takie jak koła, krzyże, gwiazdy a także parzenice. Zostały one przeniesione do masowej produkcji pamiątkarskiej.

Spacer ulicą Kościeliską to okazja do przeniesienia się w czasy Zakopanego sprzed boomu turystycznego i podziwiania wspaniałej lokalnej architektury.